Świat idzie do przodu, a razem z nimi usługi finansowe. Nie wyobrażamy sobie życia bez bankowości elektronicznej, robienia zakupów w internecie, czy też posługiwania się na co dzień kartą płatniczą. Nowe technologie to także nowe wyzwania w kwestii bezpieczeństwa i to właśnie na te wyzwania odpowiada Dyrektywa PSD2, która ma na celu zarówno uregulowanie obecnie funkcjonujących nowoczesnych rozwiązań finansowych, jak też zwiększenie bezpieczeństwa płatności i danych klientów, czyli każdego z nas.
Dyrektywa PSD 2 (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego) to dyrektywa unijna, która nakazuje bankom zapewnienie dostępu do rachunków swoich Klientów zewnętrznym podmiotom świadczącym usługi związane z inicjowaniem płatności, bądź z dostarczaniem informacji o rachunkach (określanym jako third party providers, w skrócie TPP), czyli na przykład innym bankom, fintechom, serwisom płatniczym. Każdorazowo na taki dostęp musi wyrazić zgodę Klient. Dyrektywa nakłada na banki również wymóg stosowania tzw. silnego uwierzytelnienia (strong customer authentication, w skrócie SCA) przy części operacji i transakcji. Zmiany wchodzą w życie 14 września.
Celem dyrektywy jest m.in:
Tak jak wspomnieliśmy, jednym z celów wprowadzenia Dyrektywy PSD2 jest zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa na rynku usług finansowych.
Dlatego to Klienci decydują kto i kiedy może korzystać z tych danych. Prośba o udostępnienie danych do podmiotów TPP powinna zostać poprzedzona prośbą o wyrażenie zgody u tych podmiotów. Raz wyrażona zgoda może w każdej chwili zostać wycofana w firmie, w której została udzielona. Dodatkowo skorzystanie z usług podmiotów TPP będzie wymagało uwierzytelniania w formie logowania do bankowości internetowej Citibank Online. Oprócz tego dane naszych klientów są chronione przez nowoczesne technologie.
W oparciu o umowę między Partnerem a Citi Handlowy, Partner konsumuje wybrane API. Przykładem takiej współpracy może być wykorzystanie API akwizycyjnego, które pozwala Partnerowi na oferowanie produktów Citi (zbieranie wniosków lub pełen proces aplikacji o kartę kredytową).
Podmioty licencjonowane (tzw. TPP) na bazie dyrektywy PSD2 mogą od 14 września 2019 r. uzyskać dostęp do otwartych API w zakresie dostępu do informacji o rachunku (AIS), inicjacji płatności (PIS) oraz potwierdzenia dostępności środków na rachunku (CAF) bez konieczności zawierania z umowy z Citi Handlowy.
Zgodnie z wymogami PSD2, Citi Handlowy udostępnia otwarte API (Application Programming Interface), aby umożliwić bezpieczne połączenie między bankiem a zewnętrznymi dostawcami usług płatniczych (TPP).
TPP autoryzowany przez krajowy organ regulacyjny, jako dostawca usługi dostępu do informacji o rachunku lub dostawca usługi inicjowania płatności, może skorzystać z tego linku , aby uzyskać dostęp do naszego portalu API (Citi Partner Portal), gdzie znajdują się wszystkie informacje potrzebne do udanej integracji z Citi Handlowy.
TPP mogą skorzystać z otwartych API w środowisku produkcyjnym, zgodnie z zakresem swojej licencji.
Aby skorzystać z otwartych API, z katalogu API na Citi Partner Portal wybierz „Poland” a następnie:
Accounts API dla usługi AIS oraz CAF
Money Movement API dla usługi PIS
Dostęp TPP (ang. Third Party Provider) do otwartych API w zakresie PSD2 będzie wymagał legitymowania się przez TPP certyfikatem eIDAS. Szczegóły dotyczące integracji z Citi API dla TPP znajdziesz w katalogu API na Citi Partner Portal, w zakładce „Poland”
API wspierające komercyjny model współpracy z Citi Handlowy zostały wymienione w Katalogu API na Citi Partner Portal, w zakładce „Poland”. Na Portalu dostępne są wszystkie informacje dotyczące ich struktury oraz dokumentacja deweloperska, pozwalająca na przeprowadzenie próbnej integracji aplikacji Partnera w środowisku testowym Sandbox, z wykorzystaniem dummy data. W przypadku komercyjnego wykorzystania API we współpracy z Citi Handlowy, taka integracja jest wymagana.
Dostęp do Sandbox’a Citi Partner Portal jest publiczny, co oznacza, że każdy może się w nim zarejestrować i w bezpiecznym środowisku przeprowadzić testową integrację ze swoją aplikacją.
Nasz Sandbox możliwie najwierniej oddaje strukturę środowiska produkcyjnego, dlatego ewentualna migracja do środowiska produkcyjnego powinna odbyć się bez większych problemów. Poniżej instrukcja jak to zrobić:
W ramach Citi Partner Portal dla Polski dostępne są następujce kategorie API (w menu głównym wybierz API Products > Poland):
Poniżej znajdują się publikowane kwartalnie raporty z informacjami o dostępności dedykowanego interfejsu dostępowego, czyli naszego API funkcjonującego w ramach usług PSD2.
W raporcie znajdują się następujące dzienne dane odnośnie wydajności naszego API: dostępność, niedostępność, średnie czasy odpowiedzi i procent błędnych odpowiedzi.
Dzięki udostępnieniu wielu kategorii API, jesteśmy gotowi na tworzenie różnych modeli biznesowych.
Jeśli zapoznałeś się z naszym Sandboxem i masz pytania dot. Potencjalnej współpracy, prosimy o kontakt:
Dokładamy wszelkich starań, żeby odpowiadać do 3 dni roboczych.