Kurs rand południowoafrykański

Aktualny kurs ZAR/PLN w Citi Handlowy

Sprawdź aktualny kurs randa południowoafrykańskiego (ZAR) w Banku Citi Handlowy.

Wymieniaj waluty korzystając z usługi Citi Kantor.

Rand nie jest w Polsce zbyt popularną walutą, dlatego nie znajdziesz go w każdym kantorze. Nie mniej jednak rosnące zainteresowanie bardziej egzotycznymi kierunkami turystycznymi sprawia, że Polacy coraz częściej rozglądają się za parą ZAR / PLN. Jeśli nie chcesz biegać od kantoru do kantoru, rozejrzyj się w kantorach online.

Przejdź do Citi Kantor

Aktualna cena kupna i sprzedaży rand południowoafrykański.

  • Kupno

  • Sprzedaż

Kurs rand południowoafrykański dla CitiKonta


Sprawdź pozostałe kursy walut. Wymieniaj waluty korzystając z Citi Kantor.

ZAR - co warto wiedzieć o tej walucie?

Rand południowoafrykański jest oficjalną walutą Republiki Południowej Afryki, a jego oficjalny skrót to ZAR. Lokalnie stosuje się również symbol "R". Co ciekawe, w RPA istnieje inny legalny środek płatniczy nazywany południowoafrykańskim Krugerrandem, który pełni rolę waluty inwestycyjnej, występującej pod postacią złotych monet.

Nazwa "rand" nawiązuje do łańcucha górskiego Witwatersrand, w którym odnaleziono bogate złoża złota. Waluta jest emitowana przez Południowoafrykański Bank Rezerw. To właśnie ta instytucja odpowiada również za politykę monetarną i kształtowanie kursu randa.

1 ZAR to 100 centów, a w obiegu są monety o nominałach: 10, 20 i 50 centów oraz 1, 2 i 5 randów. Czasem (choć już nie są wybijane) można spotkać także monety 1, 2 i 5-centowe. Na rewersach bilonu znajduje się godło kraju, a na awersach motywy przyrodnicze.

Banknoty występują w następujących nominałach: 10, 20, 50, 100 i 200 ZAR. Obecnie w obiegu można spotkać 2 serie. Pierwsza z lat 90. przedstawia typowe dla RPA zwierzęta - lamparta, lwa, nosorożca, bawoła i słonia afrykańskiego. W drugiej z 2012 roku dodano wizerunek Nelsona Mandeli.

Historycznie, pierwsze lokalne pieniądze na terenie dzisiejszego RPA, pojawiły się w 1782 roku. Gdy kraj został skolonizowany przed Wielką Brytanię, wprowadzono nowe monety z niderlandzkimi napisami, inspirowanymi przez holenderskich osadników. W 1910 roku doszło do połączenia kolonii brytyjskich, w wyniku czego powstało ZPA - Związek Południowej Afryki. Walutą ZPA był funt południowoafrykański. Rand wszedł do obiegu na chwilę przed utworzeniem niepodległej Republiki Południowej Afryki w 1961 roku. ZAR określany jest jako "commodity currency", co oznacza, że kurs jest zależny od ceny takich surowców, jak: ruda żelaza, złoto czy platyna.