Kurs korona szwedzka

Aktualny kurs SEK/PLN w Citi Handlowy

Sprawdź aktualny kurs korony szwedzkiej (SEK) w Banku Citi Handlowy.

Wymieniaj waluty korzystając z usługi Citi Kantor.

Wycieczki promem do Szwecji są w Polsce niezwykle popularne. Tak samo jak prace sezonowe, które podejmuje wielu naszych rodaków. Niezależnie, czy wybierasz się tam ze względów zarobkowych czy turystycznych, zapoznaj się z kursem walutowym i zobacz, jak wyglądają notowania SEK w poszczególnych kantorach. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na kantory internetowe, dzięki którym szybko i bez wychodzenia z domu wymienisz złotówki na korony.

Przejdź do Citi Kantor

Aktualna cena kupna i sprzedaży korony szwedzkiej.

  • Kupno

  • Sprzedaż

Kurs korony szwedzkiej dla CitiKonta


Sprawdź pozostałe kursy walut. Wymieniaj waluty korzystając z Citi Kantor.

Co warto wiedzieć o SEK?

Korona szwedzka oznaczana jest międzynarodowym skrótem SEK, ale w rozliczeniach bezgotówkowych stosuje się również nazwę öre. Termin ten odnosi się do setnych części korony, które do 2010 roku występowały w postaci bilonu. Szwedzi posługują się czasami innymi, potocznymi nazwami, takimi jak: bagis, pix, riksdaler i spänn.

Na awersach monet (za wyjątkiem nominału 5 SEK) znajduje się profil króla Karola XVI Gustawa. Z kolei na banknotach można zobaczyć portrety artystów szwedzkiego pochodzenia, a także wizerunek sekretarza generalnego ONZ - Daga Hammarskjöda. Na rewersach widnieją krajobrazy charakterystyczne dla konkretnych, szwedzkich regionów.

Co ciekawe, Szwecja należy do tych krajów, których mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z płatności elektronicznych. Dlatego coraz rzadziej można spotkać walutę w jej fizycznej formie.

Historycznie, korony szwedzkie weszły do obiegu dopiero w XIX wieku, ale pierwszy szwedzki bank powstał znacznie wcześniej - w 1656 roku. Niedługo później wprowadzono banknoty jako nową formę rozliczeń. Co w takim razie było walutą przed koroną? Od 1534 roku w Szwecji obowiązywały talary szwedzkie zwane Riksdalerami. Późnej, po utworzeniu Skandynawskiej Unii Monetarnej, na terenie Szwecji i Danii obowiązywała wspólna waluta nazywana koroną. Nie była to jednak korona w dzisiejszym rozumieniu. SEK zaczęło obowiązywać dopiero po rozpadzie Skandynawskiej Unii Monetarnej. W okresie międzywojennym kurs był powiązany z GBP, a od 1939 roku z USD. Stan ten obowiązywał aż do rozpadu systemu z Bretton Woods w 1973 roku. Utrata stabilności SEK skłoniła Szwecję do współpracy z Unią Europejską. Jednak w wyniku krajowego referendum, które przeprowadzono w 2003 roku, obywatele odrzucili pomysł wprowadzenia EUR na terenie swojego kraju. Mimo to, euro jest dość powszechnie akceptowane w sklepach i punktach usługowych.