Kurs korona czeska

Aktualny kurs CZK/PLN w Citi Handlowy

Sprawdź aktualny kurs korony czeskiej (CZK) w Banku Citi Handlowy.

Wymieniaj waluty korzystając z usługi Citi Kantor.

Być może dla wielu osób kurs czeskiej korony wydaje się mało istotny, ale sytuacja ta może się zmienić, jeśli... wybieramy się narty lub chcemy zorganizować coraz popularniejszy city break, na przykład do Pragi. Czechy są również świetnym miejscem jako baza wypadowa do innych krajów europejskich - to tu zatrzymuje się wielu Polaków w drodze chociażby do Chorwacji. Zanim zdecydujemy się na podróż do naszych sąsiadów, warto sprawdzić w kantorze internetowym aktualną cenę korony.

Przejdź do Citi Kantor

Aktualna cena kupna i sprzedaży korony czeskiej.

  • Kupno

  • Sprzedaż

Kurs korony czeskiej dla CitiKonta


Sprawdź pozostałe kursy walut. Wymieniaj waluty korzystając z Citi Kantor.

Co warto wiedzieć o Kč

Korona czeska (CZK) często oznaczana jest również symbolem Kč - z czeskiego "koruna česká" - i jest to jedna z najmłodszych walut europejskich. Korona czeska została wprowadzona do obiegu w 1993 roku, ale sama korona ma nieco dłuższą historię. Pierwszy raz pojawiła się za czasów panowania Habsburgów. To właśnie wtedy w obiegu znajdowała się korona austro-węgierska. W 1919 roku pojawiła się korona czechosłowacka, a po rozpadzie Czechosłowacji na dwa państwa, każde z nich wprowadziło własną politykę monetarną. To właśnie wtedy w Czechach pojawiła się znana dziś korona czeska.

1 korona formalnie dzieli się na 100 halerzy. Mówiąc więc najprościej halerze są odpowiednikami naszych rodzimych "groszówek". Co ciekawe, jednak - od 2009 roku monet halerzowych w ogóle nie ma w obiegu, a ceny - na przykład w sklepach - są zaokrąglane. Powodem wycofania halerzy był przede wszystkim koszt produkcji, który przekraczał wartość samych monet.

Na awersach monet (1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč, 50 Kč) znajduje się lew herbowy, występujący również w czeskim godle. Z kolei rewersy są zróżnicowane i nawiązują do historii, znajdują się na nich m.in.: Most Karola w Pradze, Katedra w Brnie, zamek królewski na Hradczanach.

Na banknotach widnieją znane i ważne osobistości ze świata sztuki, polityki i szeroko pojętej działalności społecznej. Zobaczycie tam zarówno króla Karola IV, jak i pisarkę Boženę Němcovą. Banknoty występują w następujących nominałach: 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč, 5000 Kč.

Czesi są zobligowani do przyjęcia euro, ale ze względu na niskie poparcie społeczne władze nawet nie deklarują wstępnej daty przyjęcia EUR. Co jeszcze warto zaznaczyć, korona czeska jest jedną z najstabilniejszych walut w Europie.