Kurs franka szwajcarskiego
Aktualny kurs CHF/PLN w Citi Handlowy
- Strona główna
- Kurs franka szwajcarskiego
Sprawdź aktualny kurs franka szwajcarskiego (CHF) w Banku Citi Handlowy.
Wymieniaj waluty korzystając z usługi Citi Kantor.
W Polsce kurs franka szwajcarskiego był i wciąż jest ważny dla wielu kredytobiorców. Jednak zwracają na niego uwagę również turyści, którzy wybierają się na narty lub na wakacje. Co więcej, warto już na wstępie zauważyć, że CHF obowiązuje nie tylko w Szwajcarii, lecz także w Liechtensteinie. Sprawdź, jak kształtuje się kurs tej waluty i wymień złotówki na franki online!
Przejdź do Citi KantorAktualna cena kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego.
-
Kupno
-
Sprzedaż
Kurs franka szwajcarskiego dla CitiKonta
Sprawdź pozostałe kursy walut. Wymieniaj waluty korzystając z Citi Kantor.
CHF - co warto wiedzieć?
Frank szwajcarski jest oficjalną walutą Szwajcarii i Liechtensteinu. Międzynarodowy skrót symbolizujący franka to CHF (z łac. Confederatio Helvetica Franc), ale czasami - zwłaszcza lokalnie - stosuje się również skróty "Fr" i "SFr". Co istotne, kurs franka między innymi obok kursu dolara czy euro uznawany jest za jeden z najważniejszych kursów walutowych.
1 frank szwajcarski - co nie będzie zaskoczeniem - dzieli się na 100 jednostek, czyli naszych "groszówek". Nazewnictwo tych jednostek jest zróżnicowane, w zależności od obowiązującego języka urzędowego:
- po niemiecku - rappen "Rp",
- po francusku - centime "c",
- po włosku - centesimo "ct",
- w języku retoromańskim - rap "rp".
W Polsce najczęściej mówi się, że 1 CHF dzieli się na 100 centymów.
Monety są uniwersalne i nie zawierają napisów w żadnym z obowiązujących języków. Nominały to: 5, 10, 20 i 50 centymów oraz 1, 2 i 5 franków. Na awersach bilonu znajduje się Helvetia - kobiece uosobienie Szwajcarii. Z kolei na banknotach umieszczono napisy we wszystkich czterech językach urzędowych. Ich nominały to: 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 CHF. Co ciekawe, szwajcarskie banknoty są jedynymi pionowymi banknotami na świecie. Oprócz orientacji pionowej wyróżnia je również mocna, wielobarwna kolorystyka, a także wielkość. Im wyższy nominał, tym większy rozmiar banknotu. W 9 serii banknotów porzucono nawiązania historyczne i skupiono na symbolice, eksponując walory przyrodnicze i kulturowe, a także dyscypliny sportowe.
Franki są jednymi z najlepiej zabezpieczonych banknotów na świecie. Posiadają aż 18 elementów zabezpieczających i są to między innymi: farba opalizująca, znak wodny, świecące włókna oraz efekt kątowy. 7 seria banknotów nazywana jest "banknotami widmo", a wszystko dlatego, że była to rezerwowa seria, wyprodukowana wyłącznie na wypadek, gdyby 6 seria była masowo fałszowana. Nigdy nie weszła do obiegu.
Historycznie franka wprowadzono w 1850 roku i aż do roku 1920 jego kurs był powiązany ze srebrem. Od 1920 do 1936 również ze złotem. Emitentem CHF jest Swiss National Bank, który od 1994 roku notowany jest na giełdzie i posiada 2 siedziby - w Bernie i Zurychu.