Kurs forint węgierski
Aktualny kurs HUF/PLN w Citi Handlowy
- Strona główna
- Kurs forint węgierski
Sprawdź aktualny kurs forinta węgierskiego (HUF) w Banku Citi Handlowy.
Wymieniaj waluty korzystając z usługi Citi Kantor.
Planujesz wakacje nad Balatonem? Kochasz paprykę i gulasz? Ze względu na bliską lokalizację i przynależność Węgier do Unii Europejskiej, kraj ten wciąż jest w kręgu zainteresowań polskich turystów i przedsiębiorców. Mimo to, że w wielu sklepach i punktach usługowych bez problemu zapłacisz euro, dobrze mieć w swoim portfelu forinty - zwłaszcza, że płacąc EUR, resztę i tak otrzymasz w forintach. A nie zawsze będzie to z korzyścią dla Ciebie. Co warto wiedzieć o forincie?
Przejdź do Citi KantorAktualna cena kupna i sprzedaży forinta węgierskiego.
-
Kupno
-
Sprzedaż
Kurs forinta węgierskiego dla CitiKonta
Sprawdź pozostałe kursy walut. Wymieniaj waluty korzystając z Citi Kantor.
Kilka faktów o HUF
HUF to międzynarodowy kod przypisany do węgierskiego forinta i pochodzi od angielskiego „hungarian forint”. Na terenie Węgier stosuje się również mniej popularne oznaczenie - Ft. Co ciekawe, nazwa "forint" wywodzi się od włoskich florenów, które węgierscy władcy sprowadzili do kraju jeszcze w XIII wieku. Później sami zaczęli wybijać monety z własnego kruszca, a floreny stały się forintami.
Historycznie 1 forint dzielił się na 100 fillerów, ale w 1999 roku węgierskie „groszówki” zostały wycofane z obiegu ze względu na niską wartość spowodowaną wysoką inflacją. W tamtym czasie 1 filler przeliczało się na ok. 0,00013 zł. Pod koniec 2008 roku z rynku zniknęły również monety o nominałach: 1 forint i 2 forinty. W wyniku tej sytuacji ceny produktów i usług zaokrąglono do 5 forintów.
Obecnie w portfelach Węgrów można znaleźć:
- monety - 5, 10, 20, 50, 100 i 200 HUF,
- banknoty - 500, 1 000, 2 000, 5 000, 10 000 HUF.
Kiedyś funkcjonował również banknot 200 HUF, ale został zastąpiony przez tańszy w produkcji bilon.
Na monetach wybito elementy związane z przyrodą, historią i architekturą, np. biała czapla, kosaciec pstry, raróg zwyczajny, herb Węgier, a także Most Łańcuchowy w Budapeszcie. Na banknotach znajdują się królowie i politycy.