Biuro prasowe

Wszystkie informacje

Wszystkie informacje

16 czerwca 2015

Polska na Globalnych Rynkach Wschodzących

Paweł Chylewski, Menedżer Inwestycyjny Bankowości Detalicznej Citi Handlowy, na podstawie benchmarku MSCI Emerging Markets analizuje polski rynek akcji w oparciu o globalne rynki wschodzące.

Inwestorzy, jako wyznaczniki wielkości zaangażowania w poszczególne regiony, kraje czy też sektory - biorą pod uwagę tzw. globalne benchmarki. Są to indeksy tworzone przez organizacje międzynarodowe, które wskazują poziom zaangażowania w poszczególne rynki. Przykładem jednego z najpopularniejszych tego typu benchmarków jest MSCI Emerging Markets. Szacuje się, że indeks ten jest punktem odniesienia dla funduszy zarządzających kapitałami w wielkości około 1,7 bln USD.

Realna wielkość polskiego rynku w odniesieniu do globalnego rynku akcji gospodarek wschodzących wynosi około 1,5%. Co istotne można zauważyć korelację porównując notowania polskiego WIG-u z MSCI Emerging Markets. Jednak równie znaczący wpływ na giełdę mają lokalne czynniki takie jak: zmniejszenie udziału OFE w rynku kapitałowym czy ryzyka geopolityczne.

Ekspert dodaje że, perspektywy dla rynków Azji są dobre. Wzrosty na tych rynkach napędzane będą wciąż rozwojem rynków kapitałowych, solidnym wzrostem gospodarczym, i wciąż niewymagającymi wycenami spółek. Dodatkowo dość aktywne pozostają władze w Chinach zarówno monetarne, jak i fiskalne, co również powinno wspierać rynek akcji. - W długim terminie widzimy pozytywny wpływ korelacji z rynkami wschodzącymi na parkiet przy Książęcej. Jednak w okresie krótkoterminowym istnieją obawy, co do wpływu lokalnych czynników, takich jak wciąż istniejąca presja na sektor bankowy czy sytuacja polityczna dotycząca przede wszystkim segmentu dużych spółek, dodaje.

W związku z powyższym w ramach polskiego rynku akcji wskazujemy na przeważanie akcji małych i średnich spółek, czyli sektory mniej wrażliwe na wpływ zagranicznych kapitałów i sytuację polityczną, podsumowuje Paweł Chylewski.

powrót